Poslední aktualizace tohoto hradu: 19. 12. 2008


Značka hradu, zámku či tvrze

FRÝDLANT

20 km severně od Liberce

    Hrad přestavěný na zámek na výrazném vrchu nad řekou Smědou nedaleko stejnojmenného města.
Hrad založili okolo poloviny 13. stol. Ronovci. Od roku 1278 se až do roku 1551 stali jeho majiteli Biberštejnové, roku 1558 ho získali Redernové, s nimiž je spojena náročná renesanční přestavba provedená Marcem Spazzim. Jako pobělohorský konfiskát hrad získal Albrecht Eusebius z Valdštejna, který si ho zvolil za své titulární sídlo a psal se po něm. Ve 2. polovině 30. a v letech 40. hrad přecházel střídavě z císařských do švédských rukou, přičemž byla ještě výstavbou bastionového opevnění posilována jeho obranyschopnost. Dalších úprav se dočkal až po požárech v letech 1676 a 1684, stejně jako v 18. století. Do dnešní podoby zámek doformovala novorenesanční přestavba Clam-Gallasů v letech 1867-1870.
    Prvá fáze hradu zaujala pouze vrchol čedičové skály. Hlavní obrannou stavbou byl okrouhlý bergfrit, dodnes představující dominantu zámku. Obvod hradu vymezovala hradba, do níž byl vetknut nevelký obdélný palác. Ve 14. stol. byly do jádra hradu vestavěny další budovy včetně vstupní věžovité brány. V průběhu 15. stol. zajistil jádro parkán zpevněný nevelkými, dovnitř otevřenými baštami a přístupný čtverhrannou vstupní věží. V 1. třetině 16. stol. získalo i předhradí nové zděné hradby. Jeho obranu zajišťovaly i dělostřelecké bašty. Okrouhlé dělostřelecké bašty zpevnily i parkán jádra. Z doby třicetileté války pochází mohutný barbakán a dva bastiony vnějšího opevnění.
    V zámku jsou k vidění sbírky porcelánu a skla, nábytku a zámeckého zařízení. Bohatá sbírka zbraní od dob husitských válek až po 19. století je stejně zajímavá jako zámecká obrazárna s díly barokních mistrů nebo ojedinělý soubor dýmek.
    Prvá fáze hradu je klasickou ukázkou bergfritového typu, základního typu šlechtických hradů 13. století.

Zdroj: DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. 2. vydání. Praha: Libri, 2002, s. 137-139. ISBN 80-7277-003-9.Základní informace:

Název:

Frýdlant

Okres:

Liberecký

Poloha:

20 km severně od Liberce

Nadmořská výška:

295 m n. m.

GPS souřadnice:

50°54'54.64"N, 15°4'58.5"E

Přístupnost:

přístupný v návštěvních hodinách

Majitel:

stát, správce NPÚ Praha

Oficiální stránky:

www.zamek-frydlant.cz

Fotogalerie:

Fotogalerie

Dokumentace:

1. celkový plán hradu
2. hmotová rekonstrukce


Typický pohled:


Frýdlant

Cesta k hradu:

Automobil Placené parkoviště pro osobní automobily a autobusy se nachází 100 metrů pod zámkem.
Vlak Nejbližší vlaková zastávka je přímo ve Frýdlantu, asi 1 km po zelené nebo žluté od zámku.
Autobus Autobusem se dostanete do Frýdlantu, aut. nádraží, odkud dojdete k zámku pěšky po místní červené turistické trase.


Erby významnějších držitelů hradu:

Český král

Český král

Biberštejnové

Biberštejnové

Redernové

Redernové

Valdštejnové

Valdštejnové

Clam-Gallasové

Clam-Gallasové


Copyright © Ohradech.eu (David Mikoláš)